Dzisiejszy wpis dotyczył będzie sytuacji mojej klientki.
Ubezpieczona prowadzi pozarolniczą działalność od wielu lat, od początku prowadzenia działalności gospodarczej w prawidłowej wysokości oraz w terminie płaci wszelkie składki na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczona zamierzała zajść w ciążę, dlatego w celu zabezpieczenia bytu swojego przedsiębiorstwa postanowiła podnieść składki na ubezpieczenie, żeby w dalszej kolejności otrzymać zasiłek liczony jako średnia z ostatnich 12 miesięcy opłacania składek.
W styczniu 2019 Ubezpieczona zdecydowała się zmienić podstawę wymiaru składek na maksymalną i od tego też czasu płaciła podwyższone składki.
W maju 2019 roku gdy Ubezpieczona przeszła na zwolnienie, okazało się, iż nie złożyła do ZUS deklaracji ZUS DRA w związku z podwyższeniem składek. Klienta niezwłocznie po uzyskaniu informacji o uchybieniu złożona odpowiednie dokumenty w ZUS.
W odpowiedzi ZUS wskazał, iż korekta deklaracji dokonana w maju 2019 roku w których została wskazana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie maksymalnej jest bezpodstawna, bowiem została złożona po ustawowym terminie – w ocenie ZUS płatnik może złożyć dokumenty rozliczeniowe z zadeklarowaną przez siebie podstawą wymiaru składek inną niż podstawa wynikającą z ostatniej deklaracji najpóźniej w terminie składania dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc.
W związku z powyższym ZUS naliczył “najniższy” zasiłek chorobowy oraz wezwał Ubezpieczoną do złożenia korekt deklaracji.
Czy zachowanie ZUS było prawidłowe?
Czytaj dalej na blogu Wbrew ZUS: DRA po terminie