W ostatnim czasie coraz większą ilość analizowanych przez moją kancelarię spraw stanowią takie, gdzie przedsiębiorcy lub ich księgowi spóźniają się ze złożeniem deklaracji ZUS DRA lub też nie składają ich w ogóle.
Dzisiejszy wpis poruszy najczęstsze problemy jakie wynikają ze spóźnionego złożenia ZUS DRA.
PODNIESIENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK.
Kobiety planujące macierzyństwo i nie tylko, w związku z planowaną kilkumiesięczną absencją w prowadzeniu przedsiębiorstwa często decydują się na podniesienie składek ZUS w celu uzyskania wyższych zasiłków z ubezpieczenia. Takie posunięcie wbrew stanowisku ZUS nie stanowi próby wyłudzenia dodatkowych środków z systemu ubezpieczeń, lecz próbę zabezpieczenia bytu swojego przedsiębiorstwa w momencie ziszczenia się ryzyka ubezpieczeniowego jakim jest przejście na L4 w związku z komplikacjami w ciąży lub urodzenie dziecka. ZUS szuka wszelkich możliwych sposobów służących obniżeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie. Dobrym argumentem dla ZUS jest uchybienie terminowi płatnika składek w złożeniu deklaracji DRA.
Temat opisywałam szerzej we wpisie pt. DRA po terminie.
MAŁY ZUS PLUS, a niezgłoszenie w terminie deklaracji ZUS DRA.
Chcąc przejść na MAŁY ZUS PLUS płatnicy składek mianowicie płatnicy nie zgłaszali w terminie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, co w ocenie ZUS uzasadnia odmowę skorzystania z ulgi.
Czy słusznie?
W naszej ocenie zdecydowanie nie!
Czytaj dalej na blogu Wbrew ZUS: Spóźnione ZUS DRA