Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ZUS żąda zwrotu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ZUS żąda zwrotu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - prawnik ZUSZ uwagi na pandemię, nowe i niejasne przepisy, ZUS nie weryfikował w szczególny sposób uprawnień do dodatkowych zasiłków opiekuńczych i w większości przypadków wydawał pozytywne decyzję.

Tak jak się spodziewaliśmy, obecnie ZUS weryfikuje wydane decyzje i żąda zwrotu nienależnie wypłaconych dodatkowych zasiłków opiekuńczych.

Przyczyny zwrotu są różne, np. niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z uwagi na odmowę zwolnienia z opłacania składek, czy też niepodleganie ubezpieczeniom na dzień 1 lutego 2020 roku.

Czy otrzymanie decyzji o odmowie prawa do zasiłku opiekuńczego i ustaleniu, że jest on nienależny przesądza automatycznie o konieczności jego zwrotu?

NIE!

Wielokrotnie pisaliśmy, że w orzecznictwie sądowym, w tym również Sądu Najwyższego dotyczącym problematyki zwrotu nienależnie pobranych świadczeń jednoznacznie przyjmuje się, że organ rentowy może domagać się zwrotu nienależnie pobranych świadczeń tylko wówczas, gdy ubezpieczonemu można przypisać złą wolę.

W związku z powyższym obowiązek zwrotu obciąża zatem tylko i wyłącznie tego, kto przyjął świadczenie w złej wierze, wiedząc, że świadczenie to mu się nie należy, co dotyczy zarówno osoby, która została pouczona o okolicznościach, w jakich nie powinna pobierać świadczeń, jak też tej osoby, która uzyskała świadczenia na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd instytucji ubezpieczeniowej.

W takiej sytuacji żądanie zwrotu nienależnego świadczenia z ubezpieczenia społecznego uzasadnione jest tylko wobec osoby, która otrzymała świadczenie bez podstawy prawnej, i tylko wówczas, gdy miała świadomość, że wypłacone świadczenie jej się nie należy. W konsekwencji zaś powyższego wypłacenie świadczenia osobie w sposób, na który nie miała wpływu wina świadczeniobiorcy, nie uzasadnia powstania po stronie osoby ubezpieczonej obowiązku zwrotu pobranego świadczenia.


Kinga Matyasik-Ochlust
radca prawny

Prowadzę kancelarię od 2009 roku. Odbyłam aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, zakończoną w 2012 roku.

Jako jeden z nielicznych prawników na terenie Krakowa i okolic specjalizuję się również w tematyce prowadzenia spraw przeciwko ZUS, w których dumnie mogę poszczycić się dziesiątkami wygranych.

Kinga Matyasik-Ochlust – Kancelaria radcy prawnego

Aleja Ignacego Daszyńskiego 15/2, 31-537 Kraków

tel.: +48 (12) 430 13 15

kontakt@wbrewzus.pl

Uprzejmie informujemy, że prezentowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej. Jeśli potrzebują państwo profesjonalnej porady zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Szukasz pomocy w walce z ZUS?

Czytaj na bieżąco mojego bloga o sprawach związanych z ZUS

Od ponad 15 lat prowadzimy z sukcesem sprawy w sporach przeciwko ZUS na etapie postępowania administracyjnego, przed Sądami Rejonowymi, Okręgowymi, Apelacyjnymi na terenie całej Polski oraz przed Sądem Najwyższym.

Kancelaria radcy prawnego 

Kinga Matyasik-Ochlust

Aleja Ignacego Daszyńskiego 15/2,
31-537 Kraków

Tel.: +48 (12) 430 13 15
kontakt@kingamatyasikochlust.pl

© Kancelaria Kinga Matyasik-Ochlust. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Strategia i realizacja: Marketing Kancelarii