Renta przyznana na stałe – czy ZUS może ją odebrać?

Renta przyznana na stałe – czy ZUS może ją odebrać?

Mogłoby się wydawać, iż przyznanie renty na stałe oznacza, że nigdy nie otrzymamy od ZUS decyzji, w której ten pozbawi Nas do niej prawa.

Niestety rzeczywistość jest inna.

Organ rentowy jest w pełni uprawniony do powołania Komisji Lekarskiej ZUS i ponownego zbadania stanu zdrowia Ubezpieczonego, jak też wstrzymania wypłaty renty przyznanej na stałe.

Dlaczego? Bowiem w polskim systemie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu niezdolności do pracy nie jest znana instytucja renty dożywotniej, to jest prawa do renty niezależącego od zmiany okoliczności istniejących w chwili jej przyznania, nie można więc twierdzić ani o swoistej niewzruszalności prawa do renty, ani o niepoddawaniu tego prawa jakiejkolwiek weryfikacji.

Podstawę prawną upoważniająca organ rentowy do dokonywania weryfikacji świadczeń uzależnionych od ustalenia niezdolności do pracy stanowi przepis art. 107 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z jego treścią prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy oraz wysokość tych świadczeń ulega zmianie, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek lub z urzędu, ustalono zmianę stopnia niezdolności do pracy, brak tej niezdolności lub jej ponowne powstanie. Oznacza to, że dopuszczalne jest przeprowadzanie badania lekarskiego na wniosek lub z urzędu w celu ustalenia zmiany stopnia niezdolności do pracy, braku tej niezdolności lub jej ponownego powstania.

Nawet długotrwałe pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy nie wyklucza negatywnego zweryfikowania takich uprawnień rentowych, które były ustalone “na stałe”, wskutek zmian w stanie zdrowia wymaganych do utrzymania uprawnień rentowych lub dalszego ustalenia prawa do renty.

Oczywiście weryfikacja uprawnień i wydanie decyzji, w której ZUS odmówił prawa do renty za dalszy okres nie oznacza, iż taka decyzja jest prawidłowa i trzeba się z nią zgodzić.

Od decyzji można złożyć odwołanie, które zainicjuje proces sądowy, gdzie kwestie niezdolności ocenią biegli sądowi.

Niejednokrotnie udało się Nam wygrać sprawy dla Naszych klientów, pomimo pozbawienia ich renty przez ZUS.


Kinga Matyasik-Ochlust
radca prawny

Prowadzę kancelarię od 2009 roku. Odbyłam aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, zakończoną w 2012 roku.

Jako jeden z nielicznych prawników na terenie Krakowa i okolic specjalizuję się również w tematyce prowadzenia spraw przeciwko ZUS, w których dumnie mogę poszczycić się dziesiątkami wygranych.

Kinga Matyasik-Ochlust – Kancelaria radcy prawnego

Aleja Ignacego Daszyńskiego 15/2, 31-537 Kraków

tel.: +48 (12) 430 13 15

kontakt@wbrewzus.pl

Uprzejmie informujemy, że prezentowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej. Jeśli potrzebują państwo profesjonalnej porady zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Szukasz pomocy w walce z ZUS?

Czytaj na bieżąco mojego bloga o sprawach związanych z ZUS

Od ponad 15 lat prowadzimy z sukcesem sprawy w sporach przeciwko ZUS na etapie postępowania administracyjnego, przed Sądami Rejonowymi, Okręgowymi, Apelacyjnymi na terenie całej Polski oraz przed Sądem Najwyższym.

Kancelaria radcy prawnego 

Kinga Matyasik-Ochlust

Aleja Ignacego Daszyńskiego 15/2,
31-537 Kraków

Tel.: +48 (12) 430 13 15
kontakt@kingamatyasikochlust.pl

© Kancelaria Kinga Matyasik-Ochlust. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Strategia i realizacja: Marketing Kancelarii