W dniu 11 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę (III UZP 7/19), która w bardzo niekorzystny sposób oddziaływać będzie na pracodawców.
Uchwała stanowi odpowiedź na pytanie:
Czy organ rentowy może wybrać płatnika składek jako podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez osobę, która zawarła z tym płatnikiem pozorną umowę o pracę (art. 84 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; jednolity tekst: Dz. U. z 2019 r., poz. 300 ze zm.?
Zdaniem Sądu Najwyższego:
Organ rentowy może wybrać płatnika składek jako podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę (art. 84 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 300 ze zm.).
Co ta uchwała oznacza dla pracodawców? Czytaj dalej na moim blogu Wbrew ZUS
Kinga Matyasik-Ochlust radca prawny
Prowadzę kancelarię od 2009 roku. Odbyłam aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, zakończoną w 2012 roku.
Jako jeden z nielicznych prawników na terenie Krakowa i okolic specjalizuję się również w tematyce prowadzenia spraw przeciwko ZUS, w których dumnie mogę poszczycić się dziesiątkami wygranych.
Uprzejmie informujemy, że prezentowane na blogu treści nie stanowią porady prawnej. Jeśli potrzebują państwo profesjonalnej porady zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.
Szukasz pomocy w walce z ZUS?
Czytaj na bieżąco mojego bloga o sprawach związanych z ZUS
Od ponad 15 lat prowadzimy z sukcesem sprawy w sporach przeciwko ZUS na etapie postępowania administracyjnego, przed Sądami Rejonowymi, Okręgowymi, Apelacyjnymi na terenie całej Polski oraz przed Sądem Najwyższym.